Wyciąg nart wodnych - początki
Opublikowano: 2012-05-19

Badania pokazały, że narty wodne jako dyscyplina ma duży minus: jest za droga. Pan Rixen bardzo szybko dostrzegł potrzebę stworzenia systemu, który umożliwi większej ilości ludzi korzystanie z wodnej powierzchni tam, gdzie nie ma miejsca na motorówki. Jako wynalazca, rozpoczął prace nad dostosowaniem wyciągów stosowanych w górach, na potrzeby narciarzy wodnych. Po dwóch latach wytężonej pracy oraz wydaniu mnóstwa pieniędzy na prototypy, w 1961 roku Bruno założył firmę Rixen Seilbahnen. Nadal borykał się z wieloma problemami, ale radość jaką dawała mu jazda na nartach wodnych dodawała mu energii.

Od pomysłu powstania wyciągu, Rixen opatentował 37 usprawnień swojego urządzenia. Rentowność wyciągu zależała w dużej mierze od ilości narciarzy, którzy w tym samym czasie mogli z niego korzystać. Największym problemem do rozwiązania był start zawodników, gdyż nie można było zatrzymać wyciągu. Rixen umiejscowił startującego narciarza z boku wyciągu, nie pod nim. Po starcie narciarz przyspiesza aż znajdzie się pod wyciągiem i osiągnie jego prędkość. To wydawałoby się proste rozwiązanie, jest stosowane do dziś we wszystkich tego typu konstrukcjach. Pomimo tylu innowacyjnych rozwiązań, lat eksperymentów projekt Rixena nadal był w powijakach.

Lina, która była rozciągnięta na wyciągu musiała mieć żywotność co najmniej 1000 godzin, podczas 100 letnich dni. Dziś trwałość lin jest znacznie większa i umożliwia działanie przez ponad 11000 godzin co jest równe 8 lat. Po dwóch latach prób z prototypem w Hamburgu, i następnych dwóch na Morzu Bałtyckim, pierwszy wyciąg został zbudowany w Benidorm w Hiszpanii w 1966 roku. 40 lat później, po prawie 50 000 godzin działania, wyciąg nadal działa pomimo ciężkich warunków (słona woda, długi sezon).

Lata 1970 - 1990 to lata rozwoju narciarstwa wodnego. Bruno Rixen wpadł na pomysł organizacji zawodów. W 1972 roku zorganizowano je na wyciągu w Niemczech. Były to pierwsze Mistrzostwa Niemiec na wyciągu. W 1978 w Hiszpanii odbyły się nieoficjalne Mistrzostwa Europy. Ostatecznie w 1985 w Niemczech odbyły się pierwsze oficjalne Mistrzostwa Europy w narciarstwie wodnych na wyciągu. Tym samym powstała czwarta odmiana narciarstwa wodnego.

Kolejnym krokiem było włączenie zawodów na wyciągach pod skrzydła Międzynarodowej Federacji Narciarstwa Wodnego. Od tamtej pory wyciągi były i są nadal budowane na całym świecie, jednak prym wiedzie Europa.

Ogromny wzrost zainteresowania narciarstwem wodnym na wyciągach w latach 90', rozwój techniki jazdy oraz coraz większa liczba tricków, tworzonych przez riderów, takich jak Darin Shapiro lub Shannon Best spowodowało lawinowy wzrost liczby organizowanych turniejów i zawodów.  W odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie Wakeboardem, Międzynarodowa Federacja Narciarstwa Wodnego (IWSF) powołała do życia w 1998 Światową Federację Wakeboardu.

 

CDNpowrót
więcej

Z ostatniej chwili

Zapraszamy do Szkoły Kitesurfingu Banana Kitesurf w Chałupach!

W ofercie m.in. Kursy na Asystenta Instruktora IKO!


 

KITESURFING MAZURY - Sprawdź prognozę na:  http://www.windguru.cz/pl/index.php?sc=417 lub www.meteo.pl

 

Produkcja Filmowa: www.manavisuals.com


Filmowanie i fotografia nieruchomości: www.wideonieruchomosci.com.pl